SQL VIEW Studium przypadku: RedmineUP pomógł zaparować nasze procesy

 |  Jun 28, 19

sql_view_image.jpg

Odkryj jak lider bardzo konkurencyjnego i rosnącego singapurskiego rynku IT używa Redmine do dostarczania najlepszych usług dla rządu i korporacji. Pomogliśmy im przyspieszyć procesy dzięki funkcjonalnościom naszej chmury i dołączonemu utrzymaniu. Oto studium przypadku. .

SQL VIEW to firma programistyczna oferująca systemy do zarządzania dokumentami i zapisami oraz Facility Management. Zostali założeni w 1992 roku i dostarczają produkty i usługi dla 20 000 użytkowników, w tym firm publicznych, przedsiębiorstw i rządu Singapuru. Przez trzy lata z rzędu są uznawani za Top 25 Government & Public Sector Technology Providers w regionie APAC przez CIO Magazine.

Migrate to secure hosting

Don't waste your time on Redmine maintenance. Hire experts and focus on your projects

Na początku 2018 roku mieli dwa cele: znaleźć narzędzie, które sprawi, że ich wsparcie klienta będzie bardziej efektywne i pomoże ich zespołowi IT, odciążając go z pracy. Gdy tylko znaleźli Cloud i przetestowali jego funkcje podczas próby, spodobał im się. Ich zespół był już zaznajomiony z Redmine, a w Cloud znaleźli więcej ustawień, które były również łatwiejsze do skonfigurowania i ceny bardziej konkurencyjne niż u konkurencji.

Obecnie SQL VIEW wdrożył RedmineUP Cloud dla trzech zespołów: Customer Support, Development i QA. Podstawową korzyścią jest możliwość obsługi przychodzących wiadomości jako biletów. Pomogło to w szybszym ich rejestrowaniu i przetwarzaniu oraz lepszej kontroli. Członkowie zespołu widzą, który klient zgłosił bilet i mogą natychmiast przypisać go do programisty. Takie podejście pomaga zaoszczędzić czas i mieć lepszy wgląd w proces.

Sindy Lee, konsultantka odpowiedzialna za wdrożenie Chmury do firmy, zauważyła, że "dzięki nowym funkcjonalnościom i pomocy RedmineUP byliśmy w stanie operacyjnie sparować nasze procesy." Jej zespół ceni sobie bezpośredni kontakt z Account Managerem RedmineUP Cloud, jak i to, że nasz zespół dba o utrzymanie Redmine i infrastruktury.

zitec-team.jpg
Customer story

Zitec benefits greatly from your products, and they turned our Redmine into more than an issue-tracking system. We appreciate the way the support team handles our questions every time we’ve contacted them. You do a great job. The Zitec team confirms that

— Marius Balteanu, CIO